Realizacja wykopu pod fundament

przez admin

Wykop pod fundament obiektu handlowego to kolejne wyzwanie tego typu, z którym mierzyliśmy się w ostatnim czasie. Dlaczego wyzwaniem? Po pierwsze działka budowlana przeznaczona na postawnie obiektu była z czterech stron ogrodzona i trzeba było uważać, zęby nie uszkodzić ogrodzeń sąsiednich posesji. Po drugie grunt był strasznie twardy – glina wymieszana z kamieniami. Pierwsze próby kopania podjęliśmy mini koparką, która bez problemu poruszała się po niewielkim, ogrodzonym terenie, jednak nie radziła sobie z twardym gruntem.

Czas uciekał a roboty ziemne nie posuwały się naprzód. Najrozsądniejszym rozwiązaniem było by sprowadzenie na plac budowy dużej koparki gąsienicowej. Bez problemu poradziłaby sobie z utwardzoną glebą, jednak czas na zadołowanie koparki na naczepę i przejazd przez miasto a także brak miejsca na tak dużą maszyną na miejscu prac zmusiły nas do sprowadzenia koparko-ładowarki Case. Samojezdna maszyna dotarła na budowę w zaledwie dwa kwadranse.

Wyposażeni w nieco cięższy sprzęt bezzwłocznie przystąpiliśmy do kopania. Wykopy pogłębiały się z każdą łychą. Koparko-ładowarka bez problemu radziła sobie nawet z większymi kamieniami. Po sześciu godzinach kierownik budowy stwierdził, że wykop jest wystarczająco głęboki i fundament na pewno będzie osadzony poniżej strefy przemarzania gruntu, który nawiasem mówiąc dla naszego województwa wynosi 100cm.